Hiiumaa riigigümnaasiumiga tuleb hüpe õppekeskkonna kvaliteedis

Posted by on jaan. 22, 2016 in Uudised | 0 comments


Riigigümnaasiumite ehitus käib täie hooga ja täna oli kord panna nurgakivi Hiiumaa riigigümnaasiumi tulevasele õppehoonele, mis peaks oma uksed avama juba 1. septembril.

Nagu juba traditsiooniks on saanud, pandi ka Kärdlasse ehitatava Hiiumaa riigigümnaasiumi nurgakivisse kaasa nii väärisesemeid, raha kui ka häid soove. Seni on hiidlased olnud riigigümnaasiumi ettevalmistusprotsessiga igati rahul ning lepivad paratamatusega, et ühest gümnaasiumist nende saarele täna täiesti piidsab. Ja ruumi jääb veel ülegi.

Kruuse: mobiilse põleti toomine Saaremaale vähendaks riske

Posted by on aug. 27, 2015 in Uudised | 0 comments


Õnneks ei ole seakatk veel meie suurtele saartele, Saare­- ja Hiiumaale jõudnud. Maaeluminister Urmas Kruuse lõpetas täna oma saartetuuri, selgitamaks, mida ennetavat oleks vaja teha, et sealsed notsud tapvast taudist puutumata jääksid.

Hiidlased jagasid praamijärjekorras ootavatele inimestele tasuta süüa ja juua

Posted by on aug. 23, 2015 in Uudised | 0 comments


Väinamere Liinide poolne uute praamide vahetamine vanade vastu on toonud saartevahelisse laevaühendusse juba aastaid nägemata pikad autojärjekorrad. Seda eriti nädalavahetustel. Hiidlased on leidnud siin oma võimaluse, kuidas olukorda leevendada.

Külasta koos “Suviste Seitsmestega” Roman Baskini idüllilist maakodu Hiiumaal

Posted by on juuli 4, 2015 in Uudised | 0 comments

Tegusal lavastajal ja näitlejal Roman Baskinil õnnestub suviti harva hinge tõmmata, kuid tänavu läks tal korda Võidupüha pidustuste ja jaanipäeva aegu ometi suvekoju Hiiumaale põigata. Iidses talukohas saime jutule ka Romani muljetest tulvil ema Ita Everiga.
Roman Baskin on suvitanud Hiiumaal juba 32 aastat. Armastatud näitleja ja lavastaja sõnul on see koht, kus saab n.ö. stepsli välja tõmmata ning tõeliselt puhata. Kiire suvise töö kõrvalt ei ole mehe sõnul palju neid kordi, kus Hiiumaale saaks tulla, kuid ta on väga õnnelik iga momendi üle, mis suvekodus veedetud.

Hiiumaal taastati vana ja väärikas laev

Posted by on juuni 30, 2015 in Uudised | 0 comments

Üle nelja aasta tagasi hakkasid tegusad Hiiumaa mehed veerandsaja aasta vanust laeva taastama.

Nüüdseks on kauni naisenimega laev Lisette juba ka merre jõudnud.

Hiiumaa ainus naistearst jätab ameti

Posted by on juuni 18, 2015 in Uudised | 0 comments

Hiiumaa ainus kohalik naistearst läheb septembrist eelpensionile ja nii jääb saar püsiva günekoloogi teenuseta. Seitsmesed käisid uurimas, kas see tähendab tulevikus ka sünnitusosakonna hääbumist ning kuivõrd murelikud on olukorra tõttu praegused ja tulevased hiidlannadest emad?

Naistearst Merike Tingast jäävad taga igatsema paljud hiidlannad, kelle raseduse ajal on Tingas saanud neile justkui oma pereliikmeks.

Samas ei ole noored emad tuleviku pärast ülemäära murelikud, sest hätta neid ei jäeta.

Hiiumaast valmis 12 aastat koostatud suurteos

Posted by on juuni 15, 2015 in Uudised | 0 comments

Värskelt on trükist saabunud poolentsüklopeediline koguteos “Hiiumaa”, mis koondab 1360­ le leheküljele saare aja­, kultuuri ja rahvastiku lood. Projekt on olnud väga töömahukas, raamatu valmimine võttis ligi 12 aastat.

Hiiumaad käsitleva suurteos koosneb viiest peatükist. Oma ala ekspertide uuringutele tuginedes on kaante vahele saanud artiklid Hiiumaa loodusest, ajaloost, majandusest, rahvast ja rahvaloost ning kultuuriloost.

Koguteose Hiiumaa valmimine võttis aega ligi 12 aastat, selle andis välja MTÜ Hiiumaa Teabekapital ja see on trükitud Tallinna Raamatutrükikojas.

Suvel hakatakse Hiiumaal musta kulda maapinnale tooma

Posted by on apr. 1, 2015 in Uudised | 0 comments

Ammu on räägitud, et Hiiumaal võib olla naftat. Nüüd on jõutud nii kaugele, et naftat hakatakse maapinnale tooma. Esimesed testid on tehtud ja Hiiumaa tervitab seda võimalust kahe käega.

Valmis on saanud maailma esimene Hiiu murrete sõnaraamat

Posted by on veebr. 16, 2015 in Uudised | 0 comments

Hiidlased on saanud hakkama vägeva teoga ning pärast aastatepikkust tööd ja uurimist valmis keeleteadlasel Paul Koklal maailma esimene Hiiu sõnaraamat.

Pidulikul õhtusöögil avaldas leivale austust ka Evelin Ilves

Posted by on veebr. 5, 2015 in Uudised | 0 comments

Must leib on arvatavasti iga eestlase jaoks väga erilise tähendusega ja eks meil kõigil ole oma viis kuidas leiba oma peres au sees hoida. Hiiumaal Partsi veskis avaldati leivale austust piduliku õhtusöögiga. Kohal oli ka Evelin Ilves, kes kõneles leiva tähendusest ja tähtsusest meie toidulaual.

Hiiumaa metsades möllab kärntõbi

Posted by on dets. 28, 2014 in Uudised | 0 comments

Hiiumaa metsades möllab kärntõbi. Justkui abi otsimaks tungivad haiged rebased ja kährikud viimases hädas taludesse, nakatades aga seal koduloomi kassidest hobusteni.

Läänemere suurimate saarte esindajad kogunesid Hiiumaale

Posted by on nov. 27, 2014 in Uudised | 0 comments

Hiiumaal korraldati Lääne Eesti regiooni kolmas turismikonverents ja B7-me 25’s aastakonverents. B7 näol on tegemist Läänemere Saarte Ühendusega, kuhu kuuluvad regiooni suuremad saared. Kahe päeva jooksul tunnustati parimaid turismiettevõtjaid, kuid arutleti ka Lääne-Eesti turismi tuleviku üle.

Vana merekaru meenutab esimesi praame: laevad on tohutult muutunud!

Posted by on okt. 1, 2014 in Uudised | 0 comments

Saaremaa Laevakompanii pakkus täna oma laevade pardal kringlit ja muudki head-paremat, sest just 1. oktoobril täpselt 20 aastat tagasi tegi kompanii parvlaev oma esimese reisi. Kaks aastakümmet tagasi oli laevaliiklus võrreldes tänapäevaga nagu öö ja päev, väidab algusest peale kompanii palgal olnud parvlaeva Hiiumaa kapten.

Hiiumaal asub unikaalne isemajandav kuppelmaja

Posted by on sept. 20, 2014 in Uudised | 0 comments

Hiiumaal on kadakate vahele peitunud maailmas ainulaadne UFO-t meenutav keramaja, mis 92% ulatuses majandab end ise. Eesti mehe leiutatud maja vastu on suurt huvi üles näidatud kogu maailmas.

Raadioinseneri haridusega kuppelmaja autor Tõnis Kasemägi räägib, et teda paelus mõte luua loodusesse isemajandav ehitis, millel oleksid olemas siiski kõik tänapäevased mugavused. Elektrit toodavad päiksepaneelid ning ainuke maks, mida majaomanik hetkel riigile tasub on maamaks. Kuppelehitis on inspiratsiooni saanud kahest Tõnisele südamelähedasest elemendist: teater ja laevad. Teatris pannakse kiirelt ja lihtsalt kokku tugevaid lavakonstruktsioone ja laevades on aga ruumikasutus ülimalt ratsionaalne.

Maja autor teeb “Seitsmestele uudistele” eksklusiivse ringkäigu ja saame täpsemalt teada, kuidas taoline ainulaadne ehitis kasutab loodusest saadavat energiat.

Kärdla lennujaam sai uue angaari

Posted by on sept. 19, 2014 in Uudised | 0 comments

Kärdla lennujaamale anti täna ehitaja poolt üle uus angaar, mis mõeldud lennujaama teenindava tehnika hoidmiseks.

Kärdla lennujaama kasutamine on olnud väga aktiivne ning tulevikus loodetakse reiside ja reisijate arvu suurenemist. Lennujaam on oma reisijanäitajatega tõusnud Eesti teiseks lennujaamaks Tallinna järel.

Hiiumaal on mudelennundus laste seas väga populaarne

Posted by on sept. 13, 2014 in Uudised | 0 comments

Hiiumaal tegutsev mudeliklubi ei suuda mahutada kõiki soovijaid. Klubi eestvedajad leiavad, et ükskõik milline tegevus on hea, mis lapsi ainult arvutist eemal hoiaks. Hiiumaa mudeliklubis osalevatel lastel on ka vedanud, sest raha selle eest nende vanematelt ei kasseerita.

Kärdla kohvikutepäev on muutunud ülipopulaarseks

Posted by on aug. 3, 2014 in Uudised | 0 comments

Hiiumaa pealinnas Kärdlas peeti nädalavahetusel üha populaarsemaks muutuvat Kohvikute päeva. Kui esimesel aastal, 8 aastat tagasi, oli nö koduõuekohvikuid 15, siis tänavu 18. Et huvi on ülisuur, lisandus neile sel aastal veel 14 eel- ja järelkohvikut ning seda juba üle kogu Hiiumaa.

Kümne aasta kõige mürgisemad sinivetikad jõudsid Eestisse

Posted by on juuli 20, 2014 in Uudised | 0 comments

Püsiv kuumalaine soodustab toksiliste vetikate vohamist Eesti veekogudes. Mürgise vee tõttu on elu kaotanud juba mitmed koduloomad. Terviseamet soovitab ujumas käia vaid avalikes randades, kus vee puhtust pidevalt kontrollitakse.

Algas Muhu väina regatt

Posted by on juuli 13, 2014 in Uudised | 0 comments

Kärdla uues vastvalminud sadamas anti nädalavahetusel stardipauk järjekorras juba 57.-ndale Muhu väina regatile

Motomehed vallutasid Hiiumaa

Posted by on juuni 22, 2014 in Uudised | 0 comments

Hiiumaa päritolu Mall Freiman koos abikaasa Villem Freimaniga korraldasid juba kolmandat aastat järjest mootorratturite kokkutuleku kaunil Hiiu saarel, kuhu kogunes tänavu rekordarv osavõtjaid.

Ligi 70 aastat oodatud Kärdla sadam sai lõpuks valmis

Posted by on mai 24, 2014 in Uudised | 0 comments

Kärdlasse olid täna kogunenud nii ajaloolised laevad, vesilennuk kui ka kaasaegsed purjekad, seda selleks, et avada ligi 70 aastat oodatud Kärdla sadam.

Hiidlastele tutvustati tuulepargi plusse

Posted by on apr. 21, 2014 in Uudised | 0 comments

 

Hiiumaal on planeerimisel 700 kuni 1100 megavatise koguvõimsusega meretuulepark. Kuna paljud kohalikud elanikud on pargi vastu, korraldati Kärdla Kultuurikeskuses Energeetikapäev 2014 “Tuulepealne maa”.

Vaidlus Hiiumaal: kas ja kuhu peaks rajama uued tuulepargid?

Posted by on märts 21, 2014 in Uudised | 0 comments

Hiiumaa vallavolikogus oli täna tulisel arutelul uute meretuuleparkide rajamine. Arendajate sõnul tooks tuulepargid juurde kuni 50 uut töökohta ja toetaks oluliselt hiidlaste majandust, kuid vastasleer on veendunud, et ohud loodusele on suuremad kui loodetav kasu.

Alustati jääteede uuringut

Posted by on dets. 21, 2013 in Uudised | 0 comments

Jäätee ühendus Hiiumaa ja mandri vahel ei ole veel võimalik, kuna väinameri pole veel täielikult jäätunud. Küll aga on juba võetud selle rajamiseks hinnapakkumine ning maanteeamet avaldab lootust, et jää on piisavalt kandev jää tee avamiseks veebruaris.

Kärdla sadama ehitus

Posted by on dets. 20, 2013 in Uudised | 0 comments

Hiiumaal Kärdlas käib agar sadama ehitus. Ülejärgmise aasta kevadel valmiv sadam saab plaani järgi peatuskohaks ka kuulsale Muhu väina regatile.

Hiidlased ei jõua arenguplaanis üksmeelele

Posted by on nov. 22, 2013 in Uudised | 0 comments

Hiiumaa elul oleks vaja korralikku tiigrihüpet, kui tahta, et noored saarelt ei põgeneks ja elanike arvu kahanemine lõpeks. Kokkulepe, kuhu suunda hüppama peaks, on väga kaugel.

Hundid murdsid Hiiumaal ühe ööga 51 lammast

Posted by on okt. 11, 2013 in Uudised | 0 comments

Viimasel ajal on hiidlased hädas nii metssigade kui ka huntidega. Kui metssead kahjustavad põlde ja aedu, siis hundid on suur oht lammastele.

Ave Alavainu ja Toomas Kokovkin raamatu esitlus

Posted by on sept. 21, 2013 in Uudised | 0 comments

Käisime uurimas, millega Ave Alavainu ja Toomas Kokovkin Eesti kirjandusmaastikku vürtsitasid.

Jaanus Nõgisto jagab oma Hiiumaa kodu nastikutega

Posted by on sept. 14, 2013 in Uudised | 0 comments

Muusika- ja telemees Jaanus Nõgisto on rikas mees – tal on kaks kodu, teine neist Hiiumaal ja ema poolt hiidlane Nõka maksab maksudki Hiiumaale.

Elab ta aga lausa elektrita majas ja võitleb nastikute ja sipelgatega, kes samuti seda kohta oma koduks peavad.

Viiu Härm ja Paul-Eerik Rummo: hea, et oleme saanud pikalt koos olla

Posted by on sept. 7, 2013 in Uudised | 0 comments

50 aastat armastust ja ikka käsikäes – see on saatus, ütleb Paul-Eerik Rummoga eluteed jagav poetess Viiu Härm.

Kodulugu Kalle Talvi

Posted by on aug. 21, 2013 in Uudised | 0 comments

Nüüd läheme külla TV3 kunagisest tõsieluseriaalist Farm tuntuks saanud Kalle Talvile ja tema abikaasa Heli Hahndorfile, endistele mandriinimestele, kes on välja teeninud isehakanud hiidlase staatuse. Kalle valmistab ürgmööblit ja Heli turustab Hiiumaa käsitööliste töid ning valmistab ise ihuhooldusvahendeid.

Hiiumaal peeti kaheksandat kammermuusika festivali

Posted by on aug. 10, 2013 in Uudised | 0 comments

Hiiumaal Reigi kirikus toimus juba kaheksandat korda kammermuusika festival “Hiiumaa homecoming VIII”.

Üle maailma kohale saabunud muusikud esitasid sel korral Joseph Haydni “Seitse viimast sõna ristil”.

Kärdlas peeti kodukohvikute päevi.

Posted by on aug. 3, 2013 in Uudised | 0 comments

Hiiumaal, Kärdlas, on juba mitu head aastat tavaks pidada ühel augusti nädalavahetusel kodukohvikute päevi.

Kuulsus sellisest ettevõtmisest on ammu ületanud saare piirid ja sel aastal ei pidanud paljuks saarele kohvi jooma minna isegi meie presidendipaar.

Hiidlased toitsid saarlaste jäneseid

Posted by on aug. 2, 2013 in Uudised | 0 comments

Hiiumaal toimusid nädalavahetusel kuuendad mudellennupäevad. Oma osa hiidlaste lennupäevadest said ka Saaremaa jänesed.

Hiiumaal avati järjekorras ühekses Hiiu Folk

Posted by on juuli 18, 2013 in Uudised | 0 comments

Nimelt algas täna kuni pühapäevani kestev järjekorras juba üheksas Hiiu Folk.

Hiiumaa halulaev sai viskiplangu

Posted by on juuli 10, 2013 in Uudised | 0 comments

Nüüd on ettevõtlikud mehed suutnud asjad viia nii kaugele, et suur halulaev on juba laeva kuju võtnud. Viimasena sai paika viski plank, mis tähendas töömeestele ka väikest pidu.

Mereriigis, Hiiumaal, peeti merepäeva

Posted by on juuni 8, 2013 in Uudised | 0 comments

Mereriigis, Hiiumaal, peeti merepäeva

Hiiumaal toimus järjekordne seiklussõit

Posted by on mai 4, 2013 in Uudised | 0 comments

Hiiumaal toimus järjekordne seiklussõit, millest võttis osa umbes 300 inimest Eesmärk oli mängu korras avastada saart, mis tõi kaasa üllatusi ka hiidlastele endile. Kõige teravamaks elamuseks oli aga köie abil tuletornist alla tulemine.

Kärdla sadam sai nurgakivi

Posted by on apr. 24, 2013 in Uudised | 0 comments

Sadam peaks valmima selle aasta lõpuks ja ehitajate unistuseks on, et 2014. aasta Muhu väina regatt põikaks sisse ka Kärdlasse.

Hiiumaal peeti esimest korda suusamaratoni

Posted by on veebr. 24, 2013 in Uudised | 0 comments

Vabariigi aastapäeva hellitanud päikest ja suurepärast ilma kasutasid väga usinalt ära hiidlased, kes suutsid samaaegselt korraldada esimese Hiiumaa suusamaratoni ning võtta usinalt osa ka rahvarallist.

Rahvasport Hiiumaal kogub hoogu

Posted by on veebr. 10, 2013 in Uudised | 0 comments

Tervislikud eluviisid on need, mis toovad sära silma ja panevad suu naeratama. Just nii võib kokku võtta nädalavahetusel Kärdlas toimunud Ott Kiivikase eestvedamisel toimunud jõusaalitreeningu ja toitumisalase seminari, mis näitas, et Hiiumaa inimesed pööravad aina rohkem tähelepanu oma tervise parandamisele.

Väinamere veetase languses

Posted by on veebr. 3, 2013 in Uudised | 0 comments

Tugevate ida-ja kirde tuulte tõttu jääb endiselt häirituks praamiühendus mandri ja Hiiumaa vahe ning veetaseme languse tipphetke on oodata täna õhtul. Vaatamata sahinatele ja spekulatsioonidele hiidlaste seas, hoiatab maanteeamet kõiki Heltermaa-Rohuküla vahelist jääteed kasutamast

Hiidlased otsivad ühiselt rohtu rahva saarelt lahkumise vastu

Posted by on jaan. 23, 2013 in Uudised | 0 comments

Nagu enamikul Eesti äärealadest, on ka hiidlased mures oma kauni saare tuleviku pärast. 1.-se jaanuari seisuga oli rahvastikuregistri järgi Hiiu maakonnas arvel 10 030 inimest, rahvaloendus aga andis hiidlaste arvuks vaid 8482. See tähendab, et 10-mne aastaga on Hiiumaa kaotanud tervelt viiendiku oma elanikkonnast.